Студентка кафедри управління Карєпіна Анастасія поділилася враженнями від програми академічної мобільності Erasmus+ в м. Альмерія, Іспанія:
"Я навчаюсь в Університеті Альмерії вже другий семестр за програмою академічної мобільності Erasmus+.
Програма підтримує можливості навчальної та академічної мобільності в освіті та для молоді, проєкти та партнерства і розвиток стратегій та співпраці. Саме завдяки Erasmus+, сотні студентів з усієї Європи мають можливість зустрітися у різних країнах за для навчання закордоном, обміну досвідом, пошуку нових знайомств і вражень. Також, через війну в Україні, стало набагато більше можливостей для українських студентів. Європейські університети відкрили екстраординарні академічні мобільності для навчання. Зараз університети напряму запрошують студентів до навчання. Університет Альмерії не виняток.
Можливість навчатися за кордоном, самостійно жити, дізнаватися про культуру країни, в якій навчаєшся, це неймовірно. Я вважаю, що це найкращий період студентського життя. Але важливо сказати про мінуси такого обміну. Першою проблемою, з якою одразу зіштовхується студент є пошук житла. Якщо ви плануєте навчатися за програмою академічної мобільності, то щодо житла варто задуматися десь за 2 місяці до вашого приїзду. Дуже багато студентів шукають кімнати в квартирах, бо це дешевше, ніж проживання в гуртожитку. Освіта в Іспанії значно відрізняється від нашої. Найважливіше на чому потрібно зосередитися - це система оцінювання. Досить часто оцінка за предмет залежить від екзамену (50-90%). Якщо ви не складаєте екзамен на половину, то ви не складаєте предмет взагалі. Нарахування балів йде за такою системою: кожна правильна відповідь це 1 бал, якщо ви відповідаєте неправильно вам віднімають від тих, що ви відповіли правильно, певну кількість балів(вирішують викладачі), тобто краще відповідати лише на ті питання, в яких ви повністю впевнені. Пропущене питання не віднімається, до іспитів необхідно готуватися дуже завзято та проводити багато часу підготовки. Після навчання в форматі онлайн в Україні, відвикаєш від звичного і трішки важко переключитись, через те й раджу зосереджуватися на екзаменах, бо здати їх з першої спроби дуже складно. Загалом викладачі відкриті, намагаються допомогти студентам, матеріал не складний, але не можу сказати за всі предмети. А найбільш вагомою проблемою, як на мене, є мовний бар'єр. На жаль, знання англійської тут знадобиться лише у навчанні. У інших же випадках в Альмерії більшість місцевих жителів просто її не знають і не розуміють.
Стипендія для студента за обміном з України в університеті Альмерії складає 850 євро на місяць. Цих грошей повністю вистачає на аренду кімнати у квартирі, їжу, подорожі, усі побутові потреби, а також прогулянки з друзями на тапас (дуже популярна в Іспанії різноманітна закуска, що подається в барах до пива або вина). Тому хвилюватися через те, що грошей може не вистачити - не потрібно. Якщо підходити до розподілу бюджету з розумом, стипендія покриває всі особисті потреби.
Отже, як і завжди, є позитивні і негативні сторони академічної мобільності. Тож слід уважно ознайомитись з деталями програми, все обміркувати і приймати рішення на «холодну» голову, а не на емоціях. З якими б проблемами я не зіштовхувалась, все одно я на сто відстоків задоволена, що в моєму житті була можливість такого навчання. Erasmus+ це неймовірна пригода і фантастичний досвід студентського життя.